Forum Mamazone.pl: badanie wzroku u niemowląt - Forum Mamazone.pl

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

badanie wzroku u niemowląt Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   ancia-174 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 193
  • Rejestracja 15-July 10

Napisano 22.10.2010 - 19:46

od kilku miesięcy chodzimy z córeczką do okulisty (wskazanie wcześniactwo i inne z tym związane), mała ma niecałe 6 miesięcy, średnio raz na miesiąc miała wykonywane badanie wzroku, za każdym razem najczęściej badanie z dna oka, jeździliśmy również do kliniki okulistycznej w Katowicach, tam też oczywiście badanie z dna oka, usg, itd i za każdym razem mówiono nam że wszystko jest ok, jednak na ostatnim badaniu pani doktor jak zwykle stwierdziła że wszystko jest ok i że teraz mamy się zgłosić na kontrolę jak mała skończy rok i najprawdopodobniej będzie miała okulary plusy. Zastanawiam się na czym polega w ogóle takie badanie wzroku u tak małych dzieci i na jakiej podstawie można takie rzeczy stwierdzić? Czy ta pani mogła wysnuć taką hipotezę tylko dlatego że mój mąż ma taką właśnie wadę (krótkowzroczność). Chcę się jeszcze wybrać na konsultację do innego lekarza ponieważ jakoś strasznie mi żal się robi jak pomyślę że takie małe dziecko które np właśnie zaczyna chodzić na nosić na nosku okulary. wydaje mi się to nawet niebezpieczne, dzieci przecież tak często się wywracają, przewracają zanim opanują sztukę chodzenia, są w ogóle ruchliwe, ciekawe świata...
Czy któraś z Was ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o tą kwestię i wie na czym polegają badania wzroku u takich maleńkich dzieci i po czym się stwierdza pewnie odchylenia, wady itd?

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   fradecka 

• Ciotka ;-)
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 4803
  • Rejestracja 30-November 09
  • LocationWielkopolska

Napisano 22.10.2010 - 20:25

Wyświetl postUżytkownik ancia-174 dnia 22.10.2010 - 19:46 napisał

najprawdopodobniej będzie miała okulary plusy.
Czy ta pani mogła wysnuć taką hipotezę tylko dlatego że mój mąż ma taką właśnie wadę (krótkowzroczność).

Nie mam doświadczenia, nie pomogę. Ale jeśli plusy, to okulista podejrzewa dalekowzroczność (dla krótkowidza są minusy).

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Julia 

• Grzechotnik
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 6286
  • Rejestracja 01-December 09
  • LocationKraków

Napisano 22.10.2010 - 21:19

Ja też byłam z małym u okulisty ze względu na wcześniactwo. I też gadała coś że może mieć krótkowzroczność bo my oboje okularnicy. Ale nie wierzyłabym temu aż tak. Moi rodzice też w okularach oboje, a brat nie. Następna wizyta na wiosnę.

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   ancia-174 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 193
  • Rejestracja 15-July 10

Napisano 22.10.2010 - 21:36

Wyświetl postUżytkownik Jagodowa dnia 22.10.2010 - 20:25 napisał

Nie mam doświadczenia, nie pomogę. Ale jeśli plusy, to okulista podejrzewa dalekowzroczność (dla krótkowidza są minusy).

być może, ja zawsze miała świetny wzrok i jakoś to mnie zbytnio nigdy nie obchodziło, więc w tej kwestii jestm kompletnie zielona, wydało mi się tylko że jeśli potrzebne są komuś okulary plusy to znaczy ze nie widzi daleko a z bliska ok więc wyszedł mi któtkowidz ;)

#5 Gość_malmarz_*

• Grupa Guests

Napisano 22.10.2010 - 21:48

U nas nie było wcześniactwa, więc nie mieliśmy skierowania na profilaktyczne badania oczu.
Wyglądało, że wszystko jest OK, aż córka zaczęła strasznie zezować tuż przed drugimi urodzinami. Okulista stwierdził wrodzoną dalekowzroczność (w rodzinie brak takich przypadków) i powiedział, że właśnie przedział wiekowy między 2 a 3 lata to okres ujawniania się takich wad u dzieci.
Mała nosi szkła ok. plus 6 i musi je nosić właściwie non stop, żeby "uruchomić" oko, które zaczęło się wyłączać na skutek niedowidzenia (początkowo mięśnie akomodacyjne oka są na tyle mocne, że korygują wadę i mózg przetwarza obraz normalnie, a z wiekiem mięśnie słabną i mózg może zacząć wyłączać oko, które jest słabsze, bo przez nie gorzej postrzega). Mamy tylko nadzieję, że się uda i nie będzie jej czekać operacja. Także im wcześniej wykryta wada tym lepiej.
Z doświadczenia już dwuletniego wynika, że okulary raczej dziecku nie przeszkadzają i nie stanowią większego zagrożenia. Poza tym zawsze można kupić oprawki z zawijanymi zausznikami albo z "linką" zakładaną na szyję, by nie spadały. Problem jest tylko na początku z przyzwyczajeniem dziecka do ich noszenia, potem już żadnych kłopotów okularowych nie zaobserwowałam :)
Natomiast okulista radził nam by drugiemu dziecku (jeśli nic widocznego nie będzie się działo) zbadać wzrok profilaktycznie ok. 1 roku życia.

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   fradecka 

• Ciotka ;-)
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 4803
  • Rejestracja 30-November 09
  • LocationWielkopolska

Napisano 22.10.2010 - 21:58

Wyświetl postUżytkownik ancia-174 dnia 22.10.2010 - 21:36 napisał

być może, ja zawsze miała świetny wzrok i jakoś to mnie zbytnio nigdy nie obchodziło, więc w tej kwestii jestm kompletnie zielona, wydało mi się tylko że jeśli potrzebne są komuś okulary plusy to znaczy ze nie widzi daleko a z bliska ok więc wyszedł mi któtkowidz ;)

Nie, nie, plusy do czytania. Jak ktoś nie widzi z daleka, to minusy ;)
A jak ktoś jest tak dziwny, jak ciotka, to na jedno oko plusy, na drugie minusy B)

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Julia 

• Grzechotnik
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 6286
  • Rejestracja 01-December 09
  • LocationKraków

Napisano 22.10.2010 - 22:18

Wyświetl postUżytkownik Jagodowa dnia 22.10.2010 - 21:58 napisał

A jak ktoś jest tak dziwny, jak ciotka, to na jedno oko plusy, na drugie minusy B)
Buahahah.
A odnośnie badań to warto zrobić, nawet poprosić o skierowanie profilaktycznie. Koleżanka ma 10-cio miesięczniaka. Zdiagnozowano mu zwichnięcie soczewki. Czeka go operacja do której trzeba pilnować aby się nigdzie nie stuknął i nie uderzył bo straci wzrok. Makabra.

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   ancia-174 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 193
  • Rejestracja 15-July 10

Napisano 23.10.2010 - 10:00

Wyświetl postUżytkownik malmarz dnia 22.10.2010 - 21:48 napisał

Z doświadczenia już dwuletniego wynika, że okulary raczej dziecku nie przeszkadzają i nie stanowią większego zagrożenia. Poza tym zawsze można kupić oprawki z zawijanymi zausznikami albo z "linką" zakładaną na szyję, by nie spadały. Problem jest tylko na początku z przyzwyczajeniem dziecka do ich noszenia, potem już żadnych kłopotów okularowych nie zaobserwowałam :)

Dwuletniemu dziecku już raczej da się wytłumaczyć że pewne rzeczy są dla jego zdrowia, rocznego maluszka sądzę będzie trudno przekonać aby nie ściągał, nie dotykał i nimi nie rzucał :D , no ale jednak mam nadzieję że nie będzie to konieczne, a jeśli będzie to że zostanie tak wcześnie wykryte i skorygowane że szanse na dobry wzrok wzrosną

#9 Gość_Agus257_*

• Grupa Guests

Napisano 26.11.2010 - 09:59

[quote name='ancia-174' timestamp='1287773160' post='84766']
od kilku miesięcy chodzimy z córeczką do okulisty (wskazanie wcześniactwo i inne z tym związane), mała ma niecałe 6 miesięcy, średnio raz na miesiąc miała wykonywane badanie wzroku, za każdym razem najczęściej badanie z dna oka, jeździliśmy również do kliniki okulistycznej w Katowicach, tam też oczywiście badanie z dna oka, usg, itd i za każdym razem mówiono nam że wszystko jest ok, jednak na ostatnim badaniu pani doktor jak zwykle stwierdziła że wszystko jest ok i że teraz mamy się zgłosić na kontrolę jak mała skończy rok i najprawdopodobniej będzie miała okulary plusy. Zastanawiam się na czym polega w ogóle takie badanie wzroku u tak małych dzieci i na jakiej podstawie można takie rzeczy stwierdzić? Czy ta pani mogła wysnuć taką hipotezę tylko dlatego że mój mąż ma taką właśnie wadę (krótkowzroczność). Chcę się jeszcze wybrać na konsultację do innego lekarza ponieważ jakoś strasznie mi żal się robi jak pomyślę że takie małe dziecko które np właśnie zaczyna chodzić na nosić na nosku okulary. wydaje mi się to nawet niebezpieczne, dzieci przecież tak często się wywracają, przewracają zanim opanują sztukę chodzenia, są w ogóle ruchliwe, ciekawe świata...
Czy któraś z Was ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o tą kwestię i wie na czym polegają badania wzroku u takich maleńkich dzieci i po czym się stwierdza pewnie odchylenia, wady i

Witam!
mam podobny przypadek do pani,z moją córeczką prubujemy sie juz dowiedziec od 6 miesiecy co jest z jej oczkiem,zaczeło sie od powieki,na górnej powiece zauwazyłam czerwoną plamke,stwierdzono w szpitalu w Witkowicach ze to jęczmień,przepisano maści nic nie pomogło,ale na drugiej wizycie stwierdzono ze oczko zdrowe.Chodziłam wszedzie po lekarzach każdy twierdził co innego,pojechałam również do Katowic jak pani,stwierdzono tam wadę oka i kazano nosić okulary,ale jak to możliwe ze 7 miesieczne dziecko ma miec okulary,nie rozumiem!tymbardziej ze pojechałam z inną pzryczyną bo córeczka ma na powiece bulwe z ropką i nikt mi nie umie pomóc z lekrzy by to zwalczyć,ponoć to gradówka.Czy wie pani gdzie mozna wykonac badanie wzroku u tak małego dziecka?

#10 Gość_catrinka_*

• Grupa Guests

Napisano 26.11.2010 - 10:51

Odeślę Cię tutaj może tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie :)

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1