Forum Mamazone.pl: Druga ciąża a urlop wychowawczy i macierzyński - Forum Mamazone.pl

Skocz do zawartości

• 2 strony +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Druga ciąża a urlop wychowawczy i macierzyński Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Magda7781 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 119
  • Rejestracja 11-October 10

Napisano 07.03.2011 - 14:03

Witam;)
Może któraś z was mi pomoże.
Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Złożyłam już podanie o drugi rok. Ale teraz okazuje się, że jestem w ciąży :D :D :D No i co teraz?
Dalej ciągnę wychowawczy aż do dnia porodu i potem macierzyński? Oczywiście niestety bezpłatny? A potem wychowawczy na drugie dziecko? Nie znam się na tych przepisach a może któraś z was była w podobnej sytuacji?

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   gusia 

• złotko
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 1439
  • Rejestracja 22-October 10
  • Locationpodkarpackie, powiat Dębica

Napisano 07.03.2011 - 14:13

Napisze Ci jak zrobiła moja koleżanka, była w takiej samej sytuacji.

Złóż pracodawcy wypowiedzenie urlopu wychowawczego, po 14 dniach wrócisz do pracy (pracodawca nie może Ci odmówić), np na jeden dzień. Tego samego dnia co wróciłaś do pracy idź do ginekologa i weź sobie zwolnienie lekarskie od następnego dnia. Tym samym będziesz miała chorobowe do końca ciąży a co za tym idzie pełną wypłatę.

Koleżanka tak zrobiła i wypłatę bierze.
"Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka." Dante Alighieri

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#3 Gość_minka_*

• Grupa Guests

Napisano 07.03.2011 - 14:17

Wyświetl postUżytkownik złotko dnia 07.03.2011 - 14:13 napisał

Złóż pracodawcy wypowiedzenie urlopu wychowawczego, po 14 dniach wrócisz do pracy (pracodawca nie może Ci odmówić), np na jeden dzień. Tego samego dnia co wróciłaś do pracy idź do ginekologa i weź sobie zwolnienie lekarskie od następnego dnia. Tym samym będziesz miała chorobowe do końca ciąży a co za tym idzie pełną wypłatę.

hmm ale z tego co ja wiem od mojego gina to trzeba przepracować min miesiąc żeby móc iść na zwolnienie inaczej kontrol murowana

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   gusia 

• złotko
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 1439

Napisano 07.03.2011 - 14:22

co do kontroli to nie wiem jak tam ZUS sobie to rozwiązuje. Zawsze gin może wpisać że chora może chodzić (nie musi leżeć) i trzeba siedzieć w domku przez pewien okres ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#5 Gość_minka_*

• Grupa Guests

Napisano 07.03.2011 - 14:36

Wyświetl postUżytkownik złotko dnia 07.03.2011 - 14:22 napisał

co do kontroli to nie wiem jak tam ZUS sobie to rozwiązuje. Zawsze gin może wpisać że chora może chodzić (nie musi leżeć) i trzeba siedzieć w domku przez pewien okres ;)

mój by mi nie poszedł na takie coś (choć to znajomy) powiedział mi jak ja bym miała zrobić (m-c trzeba przepracować) bo tak jak mi pisała też copyfax (ze swojego doświadczenia z pracownicami) to wracając do pracy pracodawca może zarządać ponownej konsultacji z lekarzem pracy czy jest zdolna - jeśli jest to może wrócić jeśli nie to nie zgodzi się na powrót - ciązy nie możesz już ukryć

.nie wiem decyzja należy to Magdy ale ja dla formalności i spokoju zasad poszła i przepracowała m-c (zależy jaki jest jej pracodawca) bo można sobie narobić kłopociku z Zusem

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   gusia 

• złotko
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 1439

Napisano 07.03.2011 - 14:39

Minka pewnie że masz rację, na miesiąc to na pewno zorganizuje sobie opiekę nad dzieckiem. A przynajmniej spokój sumienia później.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Magda7781 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 119

Napisano 07.03.2011 - 14:53

W sumie to niezły pomysł. Tylko ciekawe co pracodawca by na to powiedział. Pracuję, a raczej pracowałam w przedszkolu. dyrektorka jest spoko tylko ma już pare ciekawych "przypadków" z ciężarnymi. A poza tym nie mam żadnego znajomego gina. ten do którego chodziłam będąc w ciąży z Adaśkiem niechętnie dawał zwolnienia. Na dwa, trzy tygodnie co jakiś czas tak ale nie na całe 9 miechów.
Ale dzięki za odpowiedzi

#8 Gość_malmarz_*

• Grupa Guests

Napisano 07.03.2011 - 19:11

Ja bezpośrednio po wychowawczym wzięłam zwolnienie - nie pracowałam nawet jednego dnia. Z tym, że mnie się poprostu wychowawczy skończył, a ja byłam w 6 mc. Nie wypowiadałam go. Czyli cały trzeci trymestr na zwolnieniu i kontroli nie miałam. A z tego co się orientuję to jeśli urodzisz w trakcie trwania wychowawczego to macierzyński masz płatny tyle co poprzednio.

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   Magda7781 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 119

Napisano 08.03.2011 - 08:58

Wyświetl postUżytkownik malmarz dnia 07.03.2011 - 19:11 napisał

Ja bezpośrednio po wychowawczym wzięłam zwolnienie - nie pracowałam nawet jednego dnia. Z tym, że mnie się poprostu wychowawczy skończył, a ja byłam w 6 mc. Nie wypowiadałam go. Czyli cały trzeci trymestr na zwolnieniu i kontroli nie miałam. A z tego co się orientuję to jeśli urodzisz w trakcie trwania wychowawczego to macierzyński masz płatny tyle co poprzednio.

Myślałam, ze trzeba ileś tam przepracować żeby mieć znowu macierzyński. ciekawe czy to prawda

#10 Gość_Katarzyna_*

• Grupa Guests

Napisano 08.03.2011 - 10:39

Cześć. Ja też zaszłam w ciążę będąc na urlopie wychowawczym. Byłam na wychowawczym do porodu drugiego dziecka, a potem przeszłam na macierzynski. Panie w kadrach wszystko obliczają (ile jeszcze Ci się należy urlopu wychowawczego). Wiedziałam że mozna tak zrobic tzn. wrócić na jeden dzien do pracy i potem isc na L4 ale ja nie potrafiłam tak zrobic - za duzo nerwów by mnie to kosztowało. Jestem na wychowawczym juz 3 lata i nie żałuję-widzę jakie problemy z dziecmi ( i wyrzuty sumienia) mają kolezanki, które wróciły do pracy zaraz po macierzynskim. Nikt nie wycowa dzieci tak jak Ty-Mama. Zyczę podjęcia dobrej decyzji (my z mężem dużo się modlilismy w tej sprawie-prosilismy o swiatło Ducha Swiętego) i z perspektywy czasu widze ze podjelismy dobra decyzję.

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 27.06.2011 - 08:47

Wyświetl postUżytkownik złotko dnia 07.03.2011 - 14:13 napisał

czy w tym roku nadal jest 14 dni czy 30 na odpowiedź od pracodawcy co do rezygnacji z urlopu wychowawczego ?
Zakochana w uśmiechu synów
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   anka1982 

• pierwsze słowa
  • Pip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3
  • Rejestracja 15-January 11
  • LocationMałopolskie

Napisano 30.06.2011 - 11:37

Witam!Czy ktos może wie jak to jest z płacą na zwolnieniu lekarskim w ciąży?W styczniu urodziłam córkę,do czerwca mam urlop macierzynski,od lipca do grudnia 2011 będę na urlopie wychowawczym,podczas którego będę otrzymywać zasiłek ok.400zł.Gdybym od stycznia znów poszła na L4 w ciąży to jaką otrzymam pensję?Według umowy o pracę czy wyliczą mi średnią z ostatnich 12 miesięcy?Może mnie ktoś oświecić?

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   Phoenix 

• What doesn`t kill you...
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 5266
  • Rejestracja 30-September 10

Napisano 30.06.2011 - 11:41

z tego co sie orientuje to po pierwsze zeby isc na kolejne l4 musisz conajmniej miesiec przepracowac i wtedy dopiero na zwolnienie. a placone jest od umowy
"Dotąd dwoje choć jeszcze nie jedno. Odtąd jedno choć nadal dwoje." -Karol Wojtyła

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 23.08.2011 - 17:41

Dziewczyny już wiem, na własnym przykładzie, że Pracodawca ma obowiązek przyjęcia pracownika po skończonym, albo nie (ja składałam podanie o wcześnioejszy powrót z urlopu wych) i to bez żadnych warunkó więc ani 14 ani 30 dni.

Dodatkowo po powrocie tak u mnie było okazało się, że prawdopodobnie mam kamienie (bóle pod pr. żebrem) i od razu byłam zmuszona p[rzejść na L4- nie pracując nawet 1sek.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   Casablanca 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 1890
  • Rejestracja 12-June 11
  • LocationŚląsk

Napisano 24.01.2012 - 14:37

Wyświetl postUżytkownik Coffee dnia 23.08.2011 - 17:41 napisał

Dziewczyny już wiem, na własnym przykładzie, że Pracodawca ma obowiązek przyjęcia pracownika po skończonym, albo nie (ja składałam podanie o wcześnioejszy powrót z urlopu wych) i to bez żadnych warunkó więc ani 14 ani 30 dni.

Dodatkowo po powrocie tak u mnie było okazało się, że prawdopodobnie mam kamienie (bóle pod pr. żebrem) i od razu byłam zmuszona p[rzejść na L4- nie pracując nawet 1sek.

Prawo pracy w ten sposób reguluje wcześniejszy powrót z urlopu wychowawczego:

art. 186(3)

Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,

2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy

a więc wszystko zależy od pracodawcy - albo zgadza sie od razu, albo "przyjmuje" Cię z powrotem po 30 dniach od złozenia wniosku o powrót.
Moje dwa Szczęścia :-)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 24.01.2012 - 19:10

no u Mnie obyło się bez problemu, od ręki, z tym, że tez sadzili, że muszą bezwarunkowo przyjąc spowrptem.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   Casablanca 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 1890
  • Rejestracja 12-June 11
  • LocationŚląsk

Napisano 24.01.2012 - 23:12

Wyświetl postUżytkownik Coffee dnia 24.01.2012 - 19:10 napisał

no u Mnie obyło się bez problemu, od ręki, z tym, że tez sadzili, że muszą bezwarunkowo przyjąc spowrptem.

To przynajmniej się niepotrzebnie nie stresowałaś.
Jednak zawsze pracodawca może "postawić warunek" iluś dni do powrotu - zależy to od niego, a szefowie bywają różni :mad:
Moje dwa Szczęścia :-)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   katmai 

• rozgadana
  • PipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 68
  • Rejestracja 13-March 12

Napisano 13.03.2012 - 10:49

do tego typu kombinowania zazwyczaj pracodawca negatywnie podchodzi, ale to jest jeden ze sposobów obejścia prawa. W przypadku urlopu wychowawczego i kolejnej ciąży podczas jego trwania, pracownikowi przysługuje zawsze urlop macierzyński na urlopie wychowawczym, ale o 2 tygodnie krótszy, niż normalny wymiar urlopu macierzyńskiego. A jeśli chodzi o 30 dni pracy, aby mieć zwolnienie, to to obowiązuje tylko w przypadku podjęcia nowej pracy, jeżeli poprzedni okres składkowy się już zakończył. W przypadku powrotu do wychowawczego i kolejnej choroby, to bierze się wtedy zarobki sprzed pójścia na urlop wychowawczy, nie ma w tym wypadku okresu wyczekiwania
Dołączona grafika

Dołączona grafika

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 14.03.2012 - 10:06

Wyświetl postUżytkownik Casablanca dnia 24.01.2012 - 23:12 napisał

To przynajmniej się niepotrzebnie nie stresowałaś.
Jednak zawsze pracodawca może "postawić warunek" iluś dni do powrotu - zależy to od niego, a szefowie bywają różni :mad:

ja wcześniej wszystko wyliczalam itd, aby przypadkiem nie mogl mnie np. dyscyplinarnie zwolnić czy co. Dlatego poszlam po skończonym 3 mies ciąży i na ponad 30 dni przed skonczeniem urlopu wychowawczego.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   katmai 

• rozgadana
  • PipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 68
  • Rejestracja 13-March 12

Napisano 20.03.2012 - 18:19

żaden pracodawca nie lubi kosztów związanych z ciążą ;p ale trzeba umieć korzystać z praw, które mamy :)
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij ten temat:

• 2 strony +
  • 1
  • 2