Forum Mamazone.pl: Ile czasu na wypłatę L4? - Forum Mamazone.pl

Skocz do zawartości

• 2 strony +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Ile czasu na wypłatę L4? Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Patrycja_Z 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 181
  • Rejestracja 20-August 11
  • LocationPoznań

Napisano 20.09.2011 - 15:10

Jak to jest z L4. Skąd ZUS wie, że na nim jestem? Lekarz przesyła zaświadczenie do ZUS, czy robi to pracodawca? Słyszałam, że na to jak szybko dostanę pieniądze ma wpływ to kiedy owe zaświadczenie wpłynie do ZUS. To prawda?
Może napiszę terminy w których mam zwolnienia:
31.05-26.06 pierwsze zwolnienie L4 (płaci pracodawca)- nie otrzymałam
27.06-24.07 drugie zwolnienie L4 (L4 (pracodawca płaci do 2.07, od 3.07 płaci ZUS)- od pracodawcy nie otrzymałam, od ZUS otrzymałam 752,01zł
25.07-23.08 trzecie zwolnienie L4 (ZUS)- nie otrzymałam
24.08-20.09 czwarte zwolnienie L4 (ZUS)- nie otrzymałam
21.09 otrzymam kolejne zwolnienie L4
Jak widzicie mój szef nie poczuwa się do tego, żeby zapłacić mi należne pieniądze za L4 ale tym już zajął się PIP.
Kiedy ja w końcu dostanę jakieś pieniądze? Nie ukrywam, że bardzo na nie czekam. Dlaczego za pierwszym razem dostałam pieniądze na drugi dzień po skończeniu się L4 (tj. 25.07) a teraz tyle czekam? Czy jest możliwe, że mój pracodawca, po tym jak wystąpiłam na niego ze skargą do PIP robi mi na złość i nie dostarcza tego zwolnienia do ZUS? Jeżeli tak, to czy kiedykolwiek otrzymam wynagrodzenie za zaległe miesiące i czy jemu jako pracodawcy grozi za to jakaś kara? Codziennie zaglądam do skrzynki z nadzieją, że znajdę w środku awizo i nic...

Przepraszam, że tak długie i że tyle pytań ale przez tych kilka miesięcy bez mojej pensji w naszym budżecie zrobiło się nieciekawie i zaczynam się już stresować tą sytuacją. Jeżeli ktoś będzie potrafił odpowiedzieć na którekolwiek z moich pytań będę bardzo wdzięczna :)
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Lady_Bird 

• Julinkowy świat :)
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 7391
  • Rejestracja 26-July 11
  • LocationBielsko - Biała

Napisano 20.09.2011 - 15:15

Wiem, że jeżeli w firmie w której pracujesz jest mniej niż 20 pracowników, to wypłaca Cię ZUS i pracodawca powinien przekazać Cię do ZUSU. Dziwię się, że nie masz pieniędzy od dawna, bo przecież przy ciąży za L4 należy Ci się 100% płatne L4. Wydaje mi się, że najlepiej będzie jeżeli pójdziesz do ZUSU wyjaśnić, dlaczego nie dostałaś pieniędzy. Ja też miałam taka sytuację, że dostałam połowę pensji i na drugi dzień pojechałam zaraz do swojej pracy i wszystko wyjaśniłam. Pieniądze Ci się należą. Polecam wizytę w ZUS.

#3 Gość_Gemelli_*

• Grupa Guests

Napisano 20.09.2011 - 15:35

wiesz tak szczerze Ci powiem, to zamiast gdybać tu na forum poszłabym do ZUSu osobiście - nie czekałabym tyle czasu tylko od razu prosiła o wyjasnienia i szefa postawiła do pionu.
Nie ma prawa żadnego nie wypłacać Ci pensji - nie chce? to do sądu wraz z odsetkami zapłaci to sie nauczy <_<

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   Patrycja_Z 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 181
  • LocationPoznań

Napisano 20.09.2011 - 15:36

Pracowałam w sklepie i byłam jedynym pracownikiem, wiec on powinien mi płacić. Na umowie miałam minimalną płacę, a resztę do ręki, ale niestety tego w żaden sposób nie udowodnię.
Jutro muszę wybrać się do ZUS, tylko boje się ;) tyle się nasłuchałam o tych nieprzyjemnych babach ;)
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#5 Gość_Gemelli_*

• Grupa Guests

Napisano 20.09.2011 - 15:38

Wyświetl postUżytkownik Patrycja_Z dnia 20.09.2011 - 15:36 napisał

Pracowałam w sklepie i byłam jedynym pracownikiem, wiec on powinien mi płacić. Na umowie miałam minimalną płacę, a resztę do ręki, ale niestety tego w żaden sposób nie udowodnię.
Jutro muszę wybrać się do ZUS, tylko boje się ;) tyle się nasłuchałam o tych nieprzyjemnych babach ;)

jeśli zatrudnia mniej niż 20 osób a wynika z tego co piszesz, ze tak to znaczy że on płaci Ci tylko za pierwszy m-c zwolnienia - następne miesiące należą do ZUSu - wiem bo sama jestem na zwolnieniu i tak miałam/mam wypłacane

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   Lady_Bird 

• PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 7391
  • Rejestracja 26-July 11

Napisano 20.09.2011 - 15:41

Nie za pierwszy miesiąc, tylko za 14 dni zwolnienia, po 14 dniach wypłaca ZUS. Zmieniły się przepisy, wiem bo ostatnio sama wyjaśniałam swoją wypłatę.

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Patrycja_Z 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 181
  • LocationPoznań

Napisano 20.09.2011 - 15:49

To dziwne, że 14 dni płaci pracodawca bo pozwałam mojego szefa do PIP i przyjęli skargę, co więcej kazali mu wypłacić za całe 33 dni. Jutro pojadę i wyjaśnię, ale myślałam, że napiszecie mi, żebym się nie martwiła i że zawsze są takie opóźnienia, a jednak jak widać tylko ja mam takie problemy ;)
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   Lady_Bird 

• PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 7391
  • Rejestracja 26-July 11

Napisano 20.09.2011 - 15:52

Hm no to ja już nie wiem, moje L4 przekazano do ZUS po 14 dniach i od tamtej pory wypłaca mnie ZUS. U mnie jest zatrudnionych 10 osób, więc płaci ZUS. Wiesz no ZUS ma czasami opóźnienia, ale nie wydaje mi się, żeby były takie duże. Powinnaś zaraz na samym początku sobie wyjaśnić te opóźnienia. A jesteś pewna, że pracodawca oddawał Twoje zwolnienia L4 do ZUSU jak mu je dostarczałaś do pracy?

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   Patrycja_Z 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 181
  • LocationPoznań

Napisano 20.09.2011 - 16:02

Pewna nie jestem, szczególnie, że tak jak mówię sytuacja zrobiła się między nami ciężka ostatnio jak mu urzędnicy na kontrolę wjechali. Powiem nawet, że jestem raczej pewna że on miał coś wspólnego z tym opóźnieniem... :(
Za każdym razem kiedy dostarczam mu zwolnienia biorę pokwitowania i kseruję to zwolnienie, bo już raz się przytrafiło cudowne zaginięcie zwolnienia. Więc w razie czego mam potwierdzenie, że oddałam w terminie, ale co mi po tym?... :(
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#10 Gość_Gemelli_*

• Grupa Guests

Napisano 20.09.2011 - 16:02

ja nie mam póki co problemu z wypłacaniem kasy z ZUSu - dlatego pisałam żebyś się przeszła - ja na drugi/trzeci dzień po skończonym L4 mam wypłatę za dany okres

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   Lady_Bird 

• PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 7391
  • Rejestracja 26-July 11

Napisano 20.09.2011 - 16:04

Wyświetl postUżytkownik Patrycja_Z dnia 20.09.2011 - 16:02 napisał

Pewna nie jestem, szczególnie, że tak jak mówię sytuacja zrobiła się między nami ciężka ostatnio jak mu urzędnicy na kontrolę wjechali. Powiem nawet, że jestem raczej pewna że on miał coś wspólnego z tym opóźnieniem... :(
Za każdym razem kiedy dostarczam mu zwolnienia biorę pokwitowania i kseruję to zwolnienie, bo już raz się przytrafiło cudowne zaginięcie zwolnienia. Więc w razie czego mam potwierdzenie, że oddałam w terminie, ale co mi po tym?... :(

wydaje mi się że i tak za długo czekałaś, powinnaś iść od razu do ZUSU to wyjaśnić,

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   Phoenix 

• What doesn`t kill you...
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 5228
  • Rejestracja 30-September 10

Napisano 20.09.2011 - 16:07

pierwsze 33 dni placi pracodawca, potem wyplate swiadczenia przejmuje ZUS.Ma on 30 dni na wyplate pieniedzy od dnia otrzymania druku l4.Jezeli l4 przekladasz u pracodawcy to on ma obowiazek je wyslac do Zus ale niestety czas w ktorym wysle to obecnie do pol roku!!!!!wiec jezeli masz wrednego pracodawce to lipa, bo nic mu nie mozesz zrobic, wedlug nowych przepisow ma pol roku na dostarczenie l4 pracownika.

Jedyne co mozesz zrobic to nalegac na szefa zeby szybciej przekazywal l4 lub mozesz je zawozic do ZUS sama ale najpierw szef musi ci je podpic pieczatka firmowa i wtedy do ZUS zawozisz i masz pewnosc ze w ciagu najblizszych 30 dni dostaniesz pieniadze.A jezeli hchcesz sparwdzic czy zwolnienia dotarly do ZUS to po prostu zadzon do nich do dzialu zasilkow to ci udziela informacji jakie zwolnienia dotarly i kiedy mozesz spodziewac sie pieniedzy.

Przeszlam z szefem podobna historie, teraz przynajniej raz w miesiacu bywam w ZUS wiec jestem opytana w tej kwestii ;)
"Dotąd dwoje choć jeszcze nie jedno. Odtąd jedno choć nadal dwoje." -Karol Wojtyła

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   Patrycja_Z 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 181
  • LocationPoznań

Napisano 20.09.2011 - 16:08

Tylko pozazdrościć ;)
Jutro z samego rana się do ZUS przejadę, a jeżeli faktycznie z szefa winy nie dostałam nadal pieniędzy to przy okazji odwiedzę PIP. Mam już tego po dziurki w nosie, najchętniej bym pozostawiła sprawę bez żadnych interwencji ale już spora sumka się uzbierała...
Znalazłam przepis mówiący, że pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie przekazać moje zwolnienie do ZUS. Tylko co oni rozumieją jako niezwłocznie. I czy za zwłokę grozi jakaś kara. Ciężkie to wszystko :)
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   Lady_Bird 

• PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 7391
  • Rejestracja 26-July 11

Napisano 20.09.2011 - 16:09

Wyświetl postUżytkownik Phoenix dnia 20.09.2011 - 16:07 napisał

pierwsze 33 dni placi pracodawca, potem wyplate swiadczenia przejmuje ZUS.Ma on 30 dni na wyplate pieniedzy od dnia otrzymania druku l4.Jezeli l4 przekladasz u pracodawcy to on ma obowiazek je wyslac do Zus ale niestety czas w ktorym wysle to obecnie do pol roku!!!!!wiec jezeli masz wrednego pracodawce to lipa, bo nic mu nie mozesz zrobic, wedlug nowych przepisow ma pol roku na dostarczenie l4 pracownika.

Jedyne co mozesz zrobic to nalegac na szefa zeby szybciej przekazywal l4 lub mozesz je zawozic do ZUS sama ale najpierw szef musi ci je podpic pieczatka firmowa i wtedy do ZUS zawozisz i masz pewnosc ze w ciagu najblizszych 30 dni dostaniesz pieniadze.A jezeli hchcesz sparwdzic czy zwolnienia dotarly do ZUS to po prostu zadzon do nich do dzialu zasilkow to ci udziela informacji jakie zwolnienia dotarly i kiedy mozesz spodziewac sie pieniedzy.

Przeszlam z szefem podobna historie, teraz przynajniej raz w miesiacu bywam w ZUS wiec jestem opytana w tej kwestii ;)

Płaci zakład pracy 33 dni, ale jeśli jest więcej niż 20 pracowników, inaczej po 14 dniach przejmuje ZUS

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   Phoenix 

• PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 5228

Napisano 20.09.2011 - 16:11

Julka u mnie w zakladzie bjest ponizej 20 i placil po 33 dniach wiecnie wiemod czego zalezy.

Patrycja w przepisach niby jest niezwlocznie ale ze nie sprecyzowali wiec daja pracodawcy pol roku czy jak kto woli 6mc
"Dotąd dwoje choć jeszcze nie jedno. Odtąd jedno choć nadal dwoje." -Karol Wojtyła

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   Lady_Bird 

• PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 7391
  • Rejestracja 26-July 11

Napisano 20.09.2011 - 16:13

Wyświetl postUżytkownik Phoenix dnia 20.09.2011 - 16:11 napisał

Julka u mnie w zakladzie bjest ponizej 20 i placil po 33 dniach wiecnie wiemod czego zalezy.

Patrycja w przepisach niby jest niezwlocznie ale ze nie sprecyzowali wiec daja pracodawcy pol roku czy jak kto woli 6mc

To się chyba od marca jakoś zmieniło, że ZUS płaci po 14 dniach, więc może miałaś zwolnienie wcześniej.

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   Patrycja_Z 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 181
  • LocationPoznań

Napisano 20.09.2011 - 16:35

Wyświetl postUżytkownik Phoenix dnia 20.09.2011 - 16:07 napisał

wiec jezeli masz wrednego pracodawce to lipa, bo nic mu nie mozesz zrobic

lub mozesz je zawozic do ZUS sama ale najpierw szef musi ci je podpic pieczatka firmowa i wtedy do ZUS zawozisz i masz pewnosc ze w ciagu najblizszych 30 dni dostaniesz pieniadze.

Mam wrednego szefa, już nie raz się o tym przekonałam.

Jeżeli chcę zacząć robic tak jak napisałaś z tym osobistym dostarczaniem zwolnien do ZUS to czy szef osobiście musi podbić mi zaświadczenie czy moze to zrobić jego żona lub pracownica? Jeżdżę tam wieczorami po wizycie u lekarza a jego nigdy nie ma wieczorem. I druga sprawa czy jeżeli w ZUSie będą widzieli, że tak śmigam z tymi zwolnieniami co miesiąc to czy nie zaproszą mnie na jakąś kontrolę pod tytułem "na zwolnieniu, a lata jak opętana" ;)
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   Patrycja_Z 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 181
  • LocationPoznań

Napisano 20.09.2011 - 16:47

I kolejne pytanie. Jutro jadę też do szefa z następnym zwolnieniem lekarskim. Jeżeli nadal nie oddał moich zwolnień do ZUS to pewnie tylko od jego dobrej woli zależy to, czy wyda mi je żebym sama je tam zawiozła, prawda?
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   Phoenix 

• PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 5228

Napisano 20.09.2011 - 16:54

Na zwolnieniu musi byc pieczatka i podpis szefa razem z data kiedy podpisal, a zeby nie latac i sobie smrodu nie zrobic to mozesz to l4 wyslac poczta, najlepiej priorytetem. Masz na wyslanie 7 dni od daty wystawienia (liczy sie data stempla pocztowego a nie kiedy dotrze, wazne zeby wyslac w ciagu tych 7 dni.)

co do drugiego pytania to tu jest tylko wola szefa i od niego zalezy czy cije wyda.

ja bym najpierw zadzwonila do zus czy te l4 dotarly czy nie, jesli nie to wtedy pogadalabym z szefem o takim rozwiazaniu ze on ci odda te zalegle a nowe bedziesz wozic sama tylko zeby ci podbijal i nie robil problemu...moze pojdzie na taka ugode..ach i ja bym to podpisane przez szefa l4 kserowala sobie zeby w razie czego miec dowod ze podpisywal

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   Phoenix 

• PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 5228

Napisano 20.09.2011 - 16:55

ach i zapytaj w zusie czy szef wyslal im druk z-3 bez ktorego i tak nie wyplaca ci swiadczenia

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij ten temat:

• 2 strony +
  • 1
  • 2