Forum Mamazone.pl: witaminy w diecie niemowlaka i wielkość ciemiączka - Forum Mamazone.pl

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

witaminy w diecie niemowlaka i wielkość ciemiączka

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062
  • Rejestracja 05-April 11

Napisano 24.01.2012 - 09:36

witam!
mam pytanie. mój synek ma 4,5 miesiąca. karmiony jest mlekiem modyfikowanym od kiedy miał miesiąc i na początku brał witaminke D, D-vitum. miesiac temu pediatra spradzając ciemiączko stwierdziła że trzeba zmienić witaminki bo ciemiączko duże i przepisala nam Devikap (3 krople dzinnie) i Cebionmulti (5 kropel dziennie), na ostatniej wizycie znów badanie ciemiączka i pediatra zaleciła zwiększyć dawkę witaminy D do 5 kropli dziennie przez 4 tygodnie. Ciemiaczko przy urodzeniu mam zapisane w książeczce zdrowia 1x1 (obwód główki 36) a przy kolejnych comiesięcznych badaniach az do teraz tak samo jest 3x3 przy aktualnym obwodzie główki 42,8 cm. Dodam, że mały wypija mi dziennie 5 czasem ale rzadko 6 porcji mleko po 120 ml. a od miesiąca dodaje mu do niego jedną miarkę kaszki ryżowej smakowej bo zaczął mi tym mlekiem pluć - z kaszką pije chętnie, a pediatra mówiła, że skoro tyle pije i przybiera na wadze prawidłowo to nie martwić sie ze zjada mniej niz napisane na opakowaniu. teraz zjada w południe dodatkowo zupkę i troszkę owoców - jabłko banan. dodatkowo doszło nam ulewanie - choć wczesniej tego nie było- tak ok godzinę lub półtorej po posiłku. wyczytałam w innym temacie ze to moze byc spowodowane zwiększoną aktywnością ruchową. Ale czy to witaminy nie mają na to wpływu? Martwie się tym ciemiączkiem. Witamin ma naprawdę dużą dawkę - czy nie za dużą? Malutki urodził sie z wagą 3100g teraz ma 7 kg. słuchać się zaleceń pediatry i podawać dalej taka dawke jak zalecila? bo nie chce przesadzić. to ciemiączko faktycznie jest za duże? zgłupiałam już.
proszę o radę!!

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Mama Dwóch41454 

• Mama Dwóch
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 902
  • Rejestracja 19-November 11

Napisano 24.01.2012 - 13:41

Mój Maluszek też ma 4,5 miesiąca. Też jest na mm i podaję mu 1 kapsułkę Vita D. W czwartek przyjechała pediatra do naszego Starszaczka i przy okazji zapytałam o sprawę witaminy D. Pomacała ciemiączko i powiedziała, że zalecałaby zwiększenie witaminy D do 2 kapsułek. Powiedziała, że jakiemuś półrocznemu dziecku zaleciła 3 kapsułki witaminy D :blink: właśnie ze względu zbyt duże ciemiączko. Też jestem ciekawa jak dietetyk ustosunkuje się do Twojego zapytania.

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 24.01.2012 - 17:22

obawiam się żeby nie przedawkować tej witaminy D !!! bo wiem ze mozna, nadmiar nie jest wydalany tylko magazynowany w organizmie tj wit A E i K. na dietetyce nas tak uczyli. wogole to moje dziecko odmowilo dzis jedzenia - 2x mleko + zupka i to cale jego jedzenia od 7 rano :blink: za to pije jak szalony. ja sobie moze juz teraz wkręcam ze to przez te witaminy. wogole to TUTAJ sa objawy przedawkowania. bo na moj babski rozum, maly ma naprawde dużą dawke tej witaminy, w mleku, kaszce, multiwitamince i samej wit D, o co wiec chodzi z tym ciemiaczkiem?? niby powinnam ufac lekarzowi ale malutki naprawde końską dawke przyjmuje! Nie moge sie doczekac opini eksperta!

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   DIETETYK E. Trojanowska 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 127
  • Rejestracja 07-January 11

Napisano 25.01.2012 - 16:45

Witam,

Trudno mi się precyzyjnie odnieść do problemu, gdyż uważam, że o tym decyduje pediatra opiekujący się dzieckiem. trzeba brać pod uwagę szereg czynników, czy np. w ostatnim czasie nie było infekcji, biegunki, itp, czy dziecko jest rozdrażnione, poci się, występuje brak łaknienia, itp.
Należy również pamiętać, że okres jesienno-zimowy utrudnia naturalną syntezę witaminy D, ze względu na małe promieniowanie UV i wówczas często dawkę wit. się zwiększa. O tym jednak decyduje pediatra, jeżeli jednak Panią to niepokoi proponuję skonsultować się z innym specjalistą.
Dzieci powinny otrzymywać od 400-800 jednostek wit D, te karmione sztucznie pobierają również wit. z mleka modyfikowanego, więc ważny jest rodzaj mleka i odpowiedni w związku z tym dobór dawki witaminy D.
Pani dziecko powinno spożywać około 5 posiłków dziennie w ilości około 140-180 ml każdy, w tym jeden posiłek bezmleczny(zupka). Proszę pamiętać o dopajaniu dziecka.
Uważam, że powinna się Pani skonsultować ponownie, by rozwiać wszelkie wątpliwości, gdyż Pani niepewność i nerwowość udziela się dziecku, może ono wówczas mniej chętnie jeść, ulewać, itp.
pozdrawiam,Ela

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 25.01.2012 - 17:12

dziekuje ale odpowiedziała Pani tylko na część mojego pytania. Bo chodziło mi również o ciemiączko. Czy faktycznie jest za duże jak na jego wiek?
Z czynników, które Pani wymieniła, żaden nie występuje. a skoro powinien jesc 5 x 140-180ml w tym jeden stały posiłek(rozumie to ze staly zastepuje jeden mleczny) to wydaje mi sie ze tak je. bo zjada zupke i pije 5 razy po 120 ml (czesem 6). herbatke pije dosłownie co godzine przez caly dzien po pare łyków- od kiedy sezon grzewczy sie zaczal. od początku synek jest zdrowy, nie przechodził żadnej infekcji, biegunki, nie miewal goraczki, przybieral ok 1 kg na miesiac.. wydawało mi sie ze za malo mleka pije ale z tego co Pani pisze to wcale tak nie jest.
rozumie w jaki sposób syntezuje sie w organizmie witamina D. wiem ze jej teraz brakuje, ale ciągłe zwiększanie jej ilości nie wydaje mi sie dobrym rozwiązaniem, wiem że wspomaga wchłanianie wapnia, ale czy nie istnieje jakies ograniczenie?
na kropelkach DEVIKAPu jest napisane ze jedna kropla zawiera około 500 j.m, ja mam mu podawać ich 5 dziennie + dodatkowo spożywa ją w innych produktach. dodam, że mm któro mu podaje to NAN pro. kolejną wizytę mamy dopiero na szczepieniu po 6 miesiącu, nie spieszy mi się żeby tam co chwile biegać z małym bo przebywają tam chore dzieci, dlatego też poprosiłam o radę tutaj. proszę mi szczególnie napisać jak jest z tym ciemiączkiem - chyba że powinnam założyć osobny temat w 'poradach położnej'?
z góry dziękuję za odpowiedz!!

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   DIETETYK E. Trojanowska 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 127
  • Rejestracja 07-January 11

Napisano 26.01.2012 - 13:30

Witam,

Niestety nie potrafię w pełni odpowiedzieć na Pani pytanie, jest to pytanie do pediatry opiekującego się dzieckiem, który bierze pod uwagę zarówno szybkość zarastania ciemiączka jak i obwód główki. Pediatra określa czy istnieją przesłanki do zwiększenia wit. D, osobiście nie podejmuję się diagnozowania przez forum internetowe.
Być może ciemiączko u dziecka jest duże bo taka jego uroda, a może faktycznie jest jakiś problem, zarastatnie ciemiączka u dzieci jest zmienne i nie ma reguły.
Jeżeli chodzi o wit. D, to wydaje mi się, że dawki mogą być w tym przypadku przekroczone, moim zdaniem przed zastosowaniem tak dużych dawek powinny zostać wykonane dodatkowe badania z krwi.
pozdrawiam,
ela

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 26.01.2012 - 13:34

Wyświetl postUżytkownik DIETETYK E. Trojanowska dnia 26.01.2012 - 13:30 napisał

Witam,

Niestety nie potrafię w pełni odpowiedzieć na Pani pytanie, jest to pytanie do pediatry opiekującego się dzieckiem, który bierze pod uwagę zarówno szybkość zarastania ciemiączka jak i obwód główki. Pediatra określa czy istnieją przesłanki do zwiększenia wit. D, osobiście nie podejmuję się diagnozowania przez forum internetowe.
Być może ciemiączko u dziecka jest duże bo taka jego uroda, a może faktycznie jest jakiś problem, zarastatnie ciemiączka u dzieci jest zmienne i nie ma reguły.
Jeżeli chodzi o wit. D, to wydaje mi się, że dawki mogą być w tym przypadku przekroczone, moim zdaniem przed zastosowaniem tak dużych dawek powinny zostać wykonane dodatkowe badania z krwi.
pozdrawiam,
ela

dziekuje, teraz mi to troche wyjasnilo :)

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   Pralina 

• Maja - Moje Szczęście
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3360
  • Rejestracja 04-December 10

Napisano 27.01.2012 - 10:49

Wyświetl postUżytkownik .Villemo. dnia 24.01.2012 - 09:36 napisał

Devikap (3 krople dzinnie) i Cebionmulti (5 kropel dziennie), na ostatniej wizycie znów badanie ciemiączka i pediatra zaleciła zwiększyć dawkę witaminy D do 5 kropli dziennie przez 4 tygodnie.

Villemo, az tak duzo kropel? Ja od jakiegos czasu tez daje mlodej Devikap, na ulotce jest napisane, ze powinno sie dawac niemowlakom 1 krople dziennie (nie wiem, czy 5 kropli to nie za duzo, bo 1 kropelka ma iles tam jednostek wit. D, tymbardziej, ze dzieciom dlugo sie zrasta ciemiaczko), a Cebionu powinno sie dawac 3 krople, tez jest to napisane na ulotce ;) Dziwne zalecenia daja ci lekarze :huh:

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 27.01.2012 - 13:08

Wyświetl postUżytkownik Pralina dnia 27.01.2012 - 10:49 napisał

Villemo, az tak duzo kropel? Ja od jakiegos czasu tez daje mlodej Devikap, na ulotce jest napisane, ze powinno sie dawac niemowlakom 1 krople dziennie (nie wiem, czy 5 kropli to nie za duzo, bo 1 kropelka ma iles tam jednostek wit. D, tymbardziej, ze dzieciom dlugo sie zrasta ciemiaczko), a Cebionu powinno sie dawac 3 krople, tez jest to napisane na ulotce ;) Dziwne zalecenia daja ci lekarze :huh:

wlasnie dlatego pisalam z prosba o porade, bo sama uwazam ze to przesada..

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 27.01.2012 - 20:20

dzis bylam na badaniu bioderek i dr pytal o witaminy to mowie ile daje a on ze to za duzo, zeby zmniejszyc dawke, na zmiane 3 i 4 krople dawac ale nie 5! i jeszcze sprawdzil malemu ciemiaczko i mowi ze wcale az tak strasznie duze nie jest. no i ulewanie moze byc przez wit. zobaczymy cos ie bedzie dzialo jak zmniejsze dawke - choc to niewielka zmiana, no ale sie przekonam..

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 27.01.2012 - 20:22

Wyświetl postUżytkownik Pralina dnia 27.01.2012 - 10:49 napisał

aha a jeszcze ci napisze ze czytalam ulotki i wiem o tym.. z tym ze ilosc kropel ktore napisalam nie wymyslilam sobie sama tylko zalecila mi to moja pediatra <_< wiec sie stosowalam

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   Pralina 

• Maja - Moje Szczęście
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3360

Napisano 29.01.2012 - 09:24

Ahaaa :) Ja podaje Mai to samo, co Ty. Devikap i Cebion. Devikapu 1 krople, a Cebionu 3. Mysle, ze tak jest dobrze. A ci pediatrzy to czesto nawet nie wiedza, co przepisuja...

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 29.01.2012 - 09:53

Wyświetl postUżytkownik Pralina dnia 29.01.2012 - 09:24 napisał

Ahaaa :) Ja podaje Mai to samo, co Ty. Devikap i Cebion. Devikapu 1 krople, a Cebionu 3. Mysle, ze tak jest dobrze. A ci pediatrzy to czesto nawet nie wiedza, co przepisuja...

bardzo lubie ta lekarke ale jednak zastosuje sie do zalecen goscia od bioderek. 3,4 krople na zmiane. tym bardziej ze maly ulewal i buzke obsypalo jakas wysypka, a nic nowego do jedzenia nie dostal, wczoraj nie dalam witamin wogole i poprawa jest!! jedna z mamazonek pisala ze pediatra jej mowil ze taka wysypka moze byc jak sie wit D wyleje z buzi, no ja raczej pilnuje czy polyka, ale wiadomo ze w buzke zawsze cos zostanie a on teraz sie niemozliwie slini i raczkami rozmazuje to po policzkach. w kazdym razie wysypka schodzi, no ale dzis juz wit daje.

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   Pralina 

• Maja - Moje Szczęście
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3360

Napisano 29.01.2012 - 11:33

Wyświetl postUżytkownik .Villemo. dnia 29.01.2012 - 09:53 napisał

bardzo lubie ta lekarke ale jednak zastosuje sie do zalecen goscia od bioderek. 3,4 krople na zmiane. tym bardziej ze maly ulewal i buzke obsypalo jakas wysypka, a nic nowego do jedzenia nie dostal, wczoraj nie dalam witamin wogole i poprawa jest!! jedna z mamazonek pisala ze pediatra jej mowil ze taka wysypka moze byc jak sie wit D wyleje z buzi, no ja raczej pilnuje czy polyka, ale wiadomo ze w buzke zawsze cos zostanie a on teraz sie niemozliwie slini i raczkami rozmazuje to po policzkach. w kazdym razie wysypka schodzi, no ale dzis juz wit daje.

A probowalas dodawac witaminki np. do mleka? Ja od samego poczatku dodawalam, bo Cebion ma dosc mocno owocowy smak, a Devikap taki anyzowy. Daje do jednej porcji mleka wszystkie kropelki na raz, Majka toleruje smak i wypija :) A jak od niedawna lacze mleko modyfikowane z kaszka ryzowa i daje do picia, to juz w ogole nie ma protestow :)

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 29.01.2012 - 13:28

Wyświetl postUżytkownik Pralina dnia 29.01.2012 - 11:33 napisał

A probowalas dodawac witaminki np. do mleka? Ja od samego poczatku dodawalam, bo Cebion ma dosc mocno owocowy smak, a Devikap taki anyzowy. Daje do jednej porcji mleka wszystkie kropelki na raz, Majka toleruje smak i wypija :) A jak od niedawna lacze mleko modyfikowane z kaszka ryzowa i daje do picia, to juz w ogole nie ma protestow :)

pomysl fajny ale obawiam sie ze nie wypalilby do konca, bo moj maly czesto strzela focha i nie wypija calego mleka, np ze 120 wypija tylko pol choc minelo juz 3-4 godz od ost karmienia. zadzarza mu sie to czesto wiec nie wypilby mi takiej porcji witamin jak powinien. chyba ze bym mu w srodku nocy dawala bo wtedy na spiocha zawsze wszystko wypija :P

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   Pralina 

• Maja - Moje Szczęście
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3360

Napisano 29.01.2012 - 22:17

Tez wlasnie chcialam napisac, ze witaminy do mleka tylko wtedy, jak jestes pewna, ze wszystko pochlonie :P
Moja czasem tez focha strzela, ale jak juz wieczorem jest pora karmienia to wtedy podaje i na szczescie wszystko zje :)

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   Mama Dwóch41454 

• Mama Dwóch
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 902

Napisano 30.01.2012 - 00:31

Wyświetl postUżytkownik .Villemo. dnia 27.01.2012 - 20:20 napisał

dzis bylam na badaniu bioderek i dr pytal o witaminy to mowie ile daje a on ze to za duzo, zeby zmniejszyc dawke, na zmiane 3 i 4 krople dawac ale nie 5! i jeszcze sprawdzil malemu ciemiaczko i mowi ze wcale az tak strasznie duze nie jest.

Ciekawa jestem, jak powiesz o tym pediatrze, jak ona się do tego ustosunkuje.
Lekarz kontra lekarz. Ring wolny! :D

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   Mama Dwóch41454 

• Mama Dwóch
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 902

Napisano 30.01.2012 - 00:35

Wyświetl postUżytkownik Pralina dnia 29.01.2012 - 22:17 napisał

Tez wlasnie chcialam napisac, ze witaminy do mleka tylko wtedy, jak jestes pewna, ze wszystko pochlonie :P
Moja czasem tez focha strzela, ale jak juz wieczorem jest pora karmienia to wtedy podaje i na szczescie wszystko zje :)

Z pewnością zostaje też coś na ściankach butelki.
Mnie pediatra mówiła, żeby lekarstwo podawać bezpośrednio do buzi - nawet nie na łyżeczce, bo zawsze coś tam zostaje i dziecko nie otrzyma pełnej dawki. Z witaminą D przeszłam na kapsułki. Leję prosto do buziaczka. Ale jak mam podać Cebion, to leję i tak na łyżeczkę i rozrabiam z mlekiem.

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   .Villemo. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3062

Napisano 30.01.2012 - 09:07

narazie podaje lyzeczka witaminki. kapsulki byly wygodniejsze ale ponoc za slabe i dlatego devikap. straszny jest ten dozownik - autentycznie raz te krople leca malenkie raz duze.. a no i uwazam teraz na to zeby myc buzke jak duzo sliny na polikach szczegolnie po podaniu witamin i powiem wam ze wysypka schodzi, juz jest prawie niewidoczna :) wiec bylo cos na rzeczy. a jak lyzeczka przetre po wardze lub jezyczku to zjada wszystko, obawiam sie ze na butelce duzo by jej pozostalo bo to jednak tłuste. dobrze jest jak jest - tylko przemywam buzke czesciej :) a do lekarki pojde dopiero jak maly skonczy 6 miesiecy wiec w marcu jakos na szczepienie (oby nie bylo wczesniej potrzeby bo zima sie rozchulała <_< ). Cebionu daje teraz 3 krople, bo dziecko mi je przeciez mm, do tego zupke tez cala zjada ostatnio, zdrowy jak rybka wiec nie sadze zeby nadmiar witamin mu w czyms pomógł.

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   Pralina 

• Maja - Moje Szczęście
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3360

Napisano 30.01.2012 - 09:12

Nadmiar witamin mu w niczym nie pomoze, moze wrecz zaszkodzic. Jesli za duzo i zadlugo przyjmowana jest dawka witamin, to organizm w pewnym momencie "uodparnia sie" na nie - czyli nie maja zadnego dzialania. Tak wiec dobrze, ze zmniejszylas dawke :)

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1