Forum Mamazone.pl: Suplementacja - witamina K i D3 - Forum Mamazone.pl

Skocz do zawartości

• 7 strony +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostatnia »
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Suplementacja - witamina K i D3 Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   habibi 

• habibi
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 2449
  • Rejestracja 01-December 09
  • LocationWarszawa

Napisano 14.06.2010 - 12:28

Kochane mamuśki,
Z wypisem ze szpitala otrzymaliśmy zalecenie podawania wit. D3 oraz wit. K (od 8 doby życia).
Co do podawania wit. D3 nie mam żadnych pytań i zastrzeżeń bo odkąd pamiętam podawano ją małym dzieciom.
Wiem jednak, że zalecenia suplementacji wit.K zaczęły w PL obowiązywać od 2007 roku.
Tłumaczy się to niedostateczną ilością wit. K w mleku matki oraz wchłanianiem jej przez łożysko jeszcze kiedy maluch w brzuszku.
Zalecenia są takie, ze po urodzeniu daje się dzicku zastrzyk domięśniowo z dawką 0,5mg wit. K, ale "powinno się" też do 12 tygodnia suplementować (przy karmieniu piersią). Wiąże się to z zapobieganiem skazy krwotocznej noworodków.
Według opisu jednego z lekarzy:
Wyróżnia się dwie postacie skazy krwotocznej noworodków, spowodowanej niedoborem witaminy K.

Postać wczesna. Występuje w 3-5 dobie życia. Najczęstsze objawy to krwawienie z przewodu pokarmowego, pępka, błon śluzowych i skóry.

Postać późna. Występuje między 2 a 12 tygodniem życia. Najczęstszy objaw to krwawienie śródczaszkowe połączone z wysoką śmiertelnością. Występuje głównie u niemowląt karmionych piersią, dzieci z zaburzeniami wchłaniania i cholestazą.

Istnieje szereg objawów, które mogą poprzedzać wystąpienie zagrażającego życiu krwawienia nawet o kilka tygodni. Niestety, nie wszystkie od razu nasuwają podejrzenie zaburzeń krzepnięcia. Objawy, o których mowa, to:
- niewielkie krwawienie (szczególnie z pępka, przewodu pokarmowego, błon śluzowych),
- przedłużająca się żółtaczka,
- biegunka,
- wymioty,
- brak przyrostów lub słaby przyrost masy ciała.

Pomijam już fakt, że dopiero przy okazji wizyty w poradni neonatologicznej uświadomiono mi, że jeśli karmię też mieszanką (przez 3 tygodnie proporcje moje mleko a mleko modyfikwoane wynosiły mniej więcej pół na pół), to wit. K mam podawać co drugi dzień.
Ostatnio zaczęłam się jednak przyglądać bardziej temu tematowi bo z tego co wiem długi czas od wprowadzenia zalecenia na rynku była dostępna tylko jedna wit. K dla niemowląt, teraz są bodajże dwie różne. Wiele mam-internatek zauważyło, że wit. K była przyczyną kolek u ich dzieci oraz krostek na brodzie. Faktycznie i moje dziecię nie lubi tej witaminy, wypluwa ją a że to tłuste, to zaraz na brodzie mamy krostki.
Przy ostatniej wizycie u pediatry (kiedy mała miała skończone 6 tygodni) wydawało mi się, że usłyszałam, by tę witaminę odstawić. Nie jestem pewna bo zaoferowana byłam szczepieniem i związanymi z tym nieporozumieniami z ta lekarką.
Wiem po lekturze internetowych postów, że każdy lekarz mówi co innego na temat podawania tej witaminy i ciekawa jestem jak to było u Was.
Czy któraś z Was, rodzących po 2007roku miała podobne zalecenia?
Bo ja zaczynam się zastanawiać czy tej witaminy nie odstawić, jakoś do 2007 tyle dzieci się uchowało bez suplementacji tejże.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   młodaMAMA420555345 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3726
  • Rejestracja 03-November 09
  • LocationToruń

Napisano 14.06.2010 - 12:37

Kamilek jest rocznik 2006 wychował się bez tej witaminy miał tylko D3 i jest zdrowy nigdy nam na nic nie chorował co miało by to z tym związek
A z Damiankiem to było tak że dostał najpierw witaminę D3 a po paru dniach witaminę K ale już po pierwszej wizycie na szczepieniu (miał miesiąc) lekarka powiedziała że śmiało możemy ją odstawić tym bardziej że dostawał czasami mieszankę po za moim mleczkiem (nie zawsze chciał cyca a po za tym ładnie mi go poranił) no i przestaliśmy dawać i zdrowy równie jak Kamilek teraz tylko dostaje D3

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   habibi 

• habibi
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 2449
  • LocationWarszawa

Napisano 14.06.2010 - 12:42

dzięki za odpowiedź to by się zgadzało z tym co mówiła pediatra przed szczepieniem mojej małej
ale nie byłam pewna czy dobrze usłsyzałam plus nie do niej jesteśmy zapisani a już drugi raz na nia trafiam i niestety nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   młodaMAMA420555345 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3726
  • LocationToruń

Napisano 14.06.2010 - 12:53

Ja mam dobrą lekarkę zawsze wszystko dokładnie nam wytłumaczy i odpowie na wszystko
Jak i też ostatnio Kamilek nam zachorował to od razu dała skierowanie na badania bo powiedziała że My jako rodzice widzimy najlepiej że coś z dzieckiem jest nie tak i trzeba to sprawdzić pomimo że gorączki nie było no i wyniki okazały się złe a inny lekarz by pewnie czekał dłużej i mały by nam wylądował w szpitalu bardzo ważne jest dobranie fachowego lekarza

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   vanessa11 

• rozgadana
  • PipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 47
  • Rejestracja 27-January 10

Napisano 14.06.2010 - 14:21

Moj Patrys urodzil sie w 2004 roku i wit K nie dostawal a wyrosl na duzego,zdrowego i madrego chlopca dlatego przy Vanesce ktora urodzila sie w 2009 roku postanowilam tez sobie odpuscic,mimo iz karmilam ja piersia.Teraz ma 9 miesiecy zaczyna chodzic,raczkuje i rozwila sie prawidlowo.Wiec drogie mamy, czasem trzeba zaufac wlasnej intuicji.Po co faszerowac malenkie dzieci sztucznymi witaminami.A jesli chodz o D3 to od poczatku dostawala tylko 1 krople.

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   katcza 

• kasieńka :-)
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 4668
  • Rejestracja 07-January 10

Napisano 21.06.2010 - 16:02

moja też tylko witamina d3 1 kropla i 3 kropelki multiwitaminy i tyle :-)
Dołączona grafika

Dołączona grafika

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   fradecka 

• Ciotka ;-)
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 4803
  • Rejestracja 30-November 09
  • LocationWielkopolska

Napisano 21.06.2010 - 16:34

U nas D3 i K, w wyciskanych ampułkach. Często zdarza się plucie, ale chrostek nie zauważyłam. Kolek też brak (odpukać!).

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   Milena 

• Milena
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 5727
  • Rejestracja 29-October 09
  • LocationBydgoszcz

Napisano 08.07.2010 - 08:33

ja postanowilam podawać Abi wit.k ( tak samo jak D jest w formie kapsulek do wyciskania) jakos nie czuję się na tyle pewnie aby zrezygnować z zaleceń lekarza
Dołączona grafika[/url]

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   habibi 

• habibi
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 2449
  • LocationWarszawa

Napisano 20.07.2010 - 12:57

u nas ewidentnie po witaminie D3 w kapsułkach było gorzej z brzuchem i mała miała krostki na policzkach
odstawiłam jakoś na koniec czerwca, potem po rozmowie z pediatrą zaczęłam podawać ponownie :)
bo choć przyznała mi rację, że to ciężkostrawne to jednak za duże ryzyko wiąże się z niedoborem tej witaminy, lżejsza jest na receptę w kropelkach na bazie wody, jeszcze nie próbowaliśmy, ale zmieniamy kapsułki na to
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   Sayuri 

• Matka Marcellusa Mendozy :)
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3189
  • Rejestracja 02-January 10
  • LocationGdynia

Napisano 29.07.2010 - 15:41

Ja te z podaje od 8 doby życia D3+K w wyciskanej ampułce. takie dostałam zalecenie więc się trzymam. Skonsultowałam to jeszcze z dwoma neonatologami znajomymi i powiedzieli ,że podawać.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 10.08.2010 - 22:18

Co do witaminek K i D chciałam zwrócić waszą uwagę, że jak kupujecie WitaD czy WitaK to wychodzi drogo bo około 60 zł i starcza na miesiąc , ale wystarczy poprosić o receptę lekarza i przepisze te same kropelki do samodzielnego dawkowania po kropli i kosztują około 3.80zł za buteleczkę, która na dobre 2 mies. starcza.
Zakochana w uśmiechu synów
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   Goferek 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 673
  • Rejestracja 25-March 10
  • LocationWarszawa

Napisano 10.08.2010 - 23:51

Użytkownik Ewa Polkowska dnia 10.08.2010 - 22:18 napisał

Co do witaminek K i D chciałam zwrócić waszą uwagę, że jak kupujecie WitaD czy WitaK to wychodzi drogo bo około 60 zł i starcza na miesiąc , ale wystarczy poprosić o receptę lekarza i przepisze te same kropelki do samodzielnego dawkowania po kropli i kosztują około 3.80zł za buteleczkę, która na dobre 2 mies. starcza.

A trzeba trzymać te kropelki w lodówce?

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   młodaMAMA420555345 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3726
  • LocationToruń

Napisano 11.08.2010 - 08:57

My nie trzymaliśmy bo nie było tego na ulotce napisane :)
Nam ostatnio pediatra powiedziała że możemy już zrezygnować z witaminki D3 więc skończymy opakowanie i koniec :)

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   xxxx 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 332
  • Rejestracja 17-April 10

Napisano 11.08.2010 - 14:33

Ja również miałam ten dylemat przy pierwszym dziecku-podawać czy nie podawać wit. K. Problem rozwiązał się poniekąd sam. W całym mieście nie mogłam dostać tej witaminy. Poprosiłam mamę, by skontaktowała się z kolegą aptekarzem, który stwierdził, że w mieście którym mieszka moja mama żaden lekarzy tej witaminy nie przepisuje:) Miałam oczywiście obawy, czy dobrze robię nie podając jej córci, bo w razie czego nie wybaczyłabym sobie do końca życia. Teraz dla spokoju sumienia zamierzam ją podawać synkowi.

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 12.08.2010 - 21:14

Użytkownik Goferek dnia 10.08.2010 - 23:51 napisał

Nie Goferku nie trzeba trzymać w lodówce, nie ma takiej potrzeby. Polecan jeszcze tak na wrazie czego kup sobie Panadol dla dzieci w syropie, mam nadzieję, że Franusiowi się nie przyda, ale dobrze jest mieć.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 12.08.2010 - 21:14

Użytkownik Goferek dnia 10.08.2010 - 23:51 napisał

Nie Goferku nie trzeba trzymać w lodówce, nie ma takiej potrzeby. Polecan jeszcze tak na wrazie czego kup sobie Panadol dla dzieci w syropie, mam nadzieję, że Franusiowi się nie przyda, ale dobrze jest mieć.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 12.08.2010 - 21:24

Zapomniałabym. Dostałyście lub dostaniecie takie "niebieskie pudełka" z okazji ur. dziecka i tam powinna być ulotka apteki dbam o zdrowie dla mamy i maleństwa i aktywcja jej pozwala na upust 20% na produkty dla mam i ich pociech warto skorzystać i nakupić sobie produktów, bo ważna jest tylko 2 mies. a tego też mi nikt nie powiedział, a zawsze coś taniej.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   Jolaa. 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 299
  • Rejestracja 07-July 10

Napisano 12.08.2010 - 22:37

Dziwne to z tymi witaminami.
Michałowi nie dawałam i wszystko jest (i było) ok.
Teraz koniecznie trzeba podawać (a ta sama Doktorka).
Nie przejmuję się tym tak do końca. D3 nie daję nigdy, gdy jest słoneczny dzień (wtedy witamina sama się wytwarza, czy coś takiego).
K podaję w kropelkach, bo podobno łagodniejsze. A i to dostaje tylko czasami i tylko na wieczór ( a powinno być 2 x 5 kropelek :) )
Dołączona grafika

Dołączona grafika

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   Coffee 

• M, M, M i Ja
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 11900
  • Rejestracja 21-July 10
  • LocationMazowieckie

Napisano 13.08.2010 - 11:32

nam lekarz w słoneczne dni też nie każe dawać D3 nie ma takiej potrzeby mówi
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sprzedaję:

Ciuszki I
Ciuszki II
Ciuszki III
Ciuszki IV
Ciuszki V
Ciuszki IV

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   Lulaneczka 

• mamazonka
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Grupa Użytkowniczki
  • Postów 3730
  • Rejestracja 07-March 10
  • LocationŚwidnica, Dolny Śląsk

Napisano 13.08.2010 - 13:05

Dziewczyny wiem, że tutaj na razie poszukujecie suplementacji dla małych dzieci. Ale Bartuś (jest po porażeniu, z opóźnieniem mowy, rozumienia, wada wzroku i problemy z ruchem dłoni i kostek) jak miał 4 lata to trafił do fajnego psychiatry, która przepisała mu eye q. Więcej tutaj Powiem Wam, że postępy były widoczne już po 1,5 miesiąca. Oczywiście daje się to w okresie jesienno zimowym, kiedy nie ma słońca.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Udostępnij ten temat:

• 7 strony +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostatnia »